OWCZAREK AUSTRALIJSKI


Materiały:

Z tego co pamiętam były to: 

- kredka Derwent Drawing biała (Chinese White)
- kredki Faber Castell Polychromos: black, dark sepia, sanguine, walnut brown, cream, bistre
- kredki *Prismacolor: 20% warm grey, sepia, dark umber, burnt ochre, mediterranean blue, 90% warm grey
- papier do pasteli Canson Mi Teintes, A4
- czysta kartka do podłożenia pod rękę, żeby nie rozmazywać rysunku

*można użyć także kredek innej firmy, Prismacolory ciężko dostać w Polsce
1. Zaczęłam od podrysu ciemną kredką (Polychromos, dark sepia). Zawsze staram się, by szkic znalazł się mniej więcej pośrodku - chodzi o to, by nie docinać potem kartki i nie marnować papieru :)
Format arkusza oraz wydruku, z którego rysowałam to A4 - proporcje odmierzałam kredką na wydruku i zaznaczałam na kartce.
2. Portrety (zwierząt i ludzi) staram się zaczynać od oczu - najpierw niebieską kredką zaznaczyłam tęczówkę, następnie źrenicę. Sierść rysuję zaczynając od najjaśniejszych włosków (w tym przypadku najpierw pojawiły się białe, rysowane kredką Derwent Drawing, dlatego tak wyraźnie je widać na szarej kartce). Później wrysowuję brązowe, na koniec zostawiam czarne. Gdy zaczynasz rysować sierść, przeanalizuj zdjęcie i zwróć uwagę w jakim kierunku rozchodzą się włoski - wokół oczu bardziej 'koliście', gzie indziej, np. na uszach jest jakby potargana, włoski sterczą w różnych kierunkach.
3. Dla osób praworęcznych jak ja - najpierw lepiej jest rysować to, co jest najbardziej z lewej strony, w przeciwnym razie rozmazywalibyśmy sobie rysunek; aczkolwiek zawsze warto podłożyć pod rękę czystą kartkę.

Ucho rysuję tą samą metodą. Najpierw białą sierść - są to delikatne pociągnięcia dobrze naostrzoną białą kredką (Derwent Drawing) żeby włoski wyglądały naturalnie; następnie brąz, na końcu czerń.4. Kończę lewą stronę; białą sierść rysuję mocno przyciskając kredkę do kartki tak, żeby uzyskać jednolitą plamę bez prześwitów szarego podłoża. Na białej warstwie zaznaczam pojedyncze szare i czarne włoski. Rysuję drugie oko - najpierw biały błysk, później tęczówkę, na końcu czarną źrenicę, oraz sierść dookoła oka, od najjaśniejszej do najciemniejszej.5. Rysuję białą sierść wokół nosa; następnie czarnym kolorem nos. Na nim białą kredką raz delikatniej, raz mocniej dosciskając do kartki, przebłyski na nosie by nadać mu naturalny wygląd :) na końcu rysuję czarne włoski dookoła nosa.6. Przechodzę do rysowania drugiego ucha - metodą opisaną wcześniej.7. Powoli kończę rysunek, używam białej kredki - w tym przypadku zdecydowałam się zrobić półkolisty dół; 8. Kończę dół białą kredką. Szarą i kremową kredką dodaję plamy, żeby uwydatnić biel - czyli miejsce najbardziej oświetlone.

Mam nadzieję, że tutorial okazał się pomocny - koniecznie pochwal się swoją wersją tego rysunku, zostaw link w komentarzu albo napisz na maila: arte.rysunki@gmail.com :)

Miłego dnia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz